Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 10 listopada 2023 17:22

Razem wspiera rząd z osobna - Obrazek nagłówka
Jest umowa koalicyjna, podpisana uroczyście przez liderów ugrupowań tworzących demokratyczną opozycję – już w poniedziałek głosowanie w Sejmie ma potwierdzić, że jest to parlamentarna większość. Na ostatniej prostej nie mogło jednak zabraknąć potknięcia: partia Razem zdecydowała, że nie wejdzie do rządu, choć będzie go popierać. Powód? Między innymi, a może przede wszystkim – pieniądze na zdrowie oraz aborcja.

Podpisanie umowy koalicyjnej, zapowiadane już od dłuższego czasu, nie było aż tak radosnym wydarzeniem, jak można się było spodziewać. Sama umowa jest mocno ramowa, i to najoględniejsze określenie – są zapowiedzi konkretów, ale też trudno abstrahować od dużego poziomu ogólności i wybiórczości w podejściu do problemów. Już od wielu dni mówiono, że w Nowej Lewicy trwają dość nerwowe dyskusje – to właśnie współtworząca NL partia Razem zwracała uwagę, że treść umowy nie przystaje do składanych obietnic wyborczych. I co prawda politycy również Razem przyznawali, że ich siła – liczona w głosach – nie jest zbyt duża, i oczywiście byli, i są gotowi na kompromisy, ale kompromisy mają też swoje granice.

Te, jak się wydaje, zostały przekroczone zwłaszcza w obszarze praw kobiet, konkretnie – aborcji. Bo o ile w umowie koalicyjnej znalazło się miejsce na przywrócenie finansowania procedur in vitro, badań prenatalnych czy znieczulenia przy porodzie, w sprawie kluczowej – czyli legalizacji aborcji – nie wydarzyło się zupełnie nic. Poza enigmatyczną, na razie, obietnicą unieważnienia wyroku TK Julii Przyłębskiej z października 2020 roku, czyli – de facto – przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego. Którego nie chcą ani ugrupowania lewicowe, ani miażdżąca część Koalicji Obywatelskiej.

Lewica, jak słychać w kuluarach, przyjęłaby to jako etap przejściowy – pragmatyka polityczna wskazuje, że w najbliższych kilkunastu miesiącach nie można i tak byłoby skutecznie przeprowadzić zmiany przepisów, ze względu na weto prezydenta oraz obecny skład TK. Jednak politycy Razem (i nie tylko) słusznie zwracają uwagę, że rekordowa frekwencja, która przyniosła opozycji zwycięstwo, to w ogromnym stopniu efekt gigantyczniej mobilizacji elektoratu kobiet, a także młodych wyborców – i ich oczekiwań zawieść nie można. Wydaje się, że również politycy innych ugrupowań demokratycznych mają tego świadomość, choć sprawę planują rozegrać po swojemu. Czy wyborcy to zrozumieją?

Drugim kamieniem, który zmienił bieg lawiny w sprawie listy ugrupowań reprezentowanych w rządzie, są kwestie związane z ochroną zdrowia, a konkretnie – pieniądze na zdrowie. Trwające już blisko miesiąc rozmowy na temat nowego rządu pokazały, na pewno, jedno: politycy doskonale zdają sobie sprawę, że – jeśli chodzi o ochronę zdrowia – bez gwarancji wzrostu wydatków publicznych nie ma co nawet podejmować się zadania, bo to mission impossible (nawet jeśli jest jasne, że same pieniądze nie wystarczą). Nowa Lewica obiecywała wzrost nakładów do 8 proc. PKB, Trzecia Droga – do 7 proc., w umowie koalicyjnej zapisano niewiele mówiącą obietnicę, że wydatki będą rosnąć. Za zdrowie odpowiedzialność weźmie więc Koalicja Obywatelska (niechętnie, ale nie udało się przerzucić zadania na barki mniejszych koalicjantów). Na nazwisko ministra zdrowia (jeszcze) poczekamy – być może nawet kilka tygodni, ale już wiadomo, że… będzie się działo.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
Michal-Modro-3
Michał Modro

Jakość, czy nijakość… oto jest pytanie?

27 lipca 2023
Kopia-Kopia-2023-postanowienia-noworoczne-13341601-px
13 lutego 2023